Jak nie czytam jak czytam

Dnia 8 czerwca o godzinie 10:00 społeczność Zeromszczaków wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam jak czytam.  Uczniowie   II  Liceum Ogólnokształcącego wyszli na boisko szkolne na łono natury by  przenieść się w świat swojej ulubionej lektury. Wśród czytanej literatury były powieści naszego patrona S. Żeromskiego.  Kontynuacja imprezy odbyła się w sobotę 8 czerwca podczas szkolnego pikniku Żeomstock. Na łonie natury w miłej atmosferze uczniowie czytali Przedwiośnie naszego patrona Stefana Żeromskiego.

Galeria

Zajęcia dla Seniorów z Klubu Seniora "Jutrzenka" w ramach Projektu Partycypacyjnego

W ramach Projektu Partycypacyjnego systematycznie w środy pani Joanna Szatan prowadzi zajęcia wraz z chętnymi uczniami dla Seniorów z naszego miasta z cyklu Informatyka nie taka straszna. Podczas tych spotkań uczestnicy mają możliwość nabyć podstawowe umiejętności obsługi komputera  i potrzebnych programów oraz surfowania po sieci Internet.

 

Spotkanie z poezją

Spotkanie z poezją, malarstwem oraz muzyką” w dniu 27 listopada został zorganizowany przez bibliotekę II LO w w związku z realizacją cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi kultury i sztuki regionu Zagłębia Dąbrowskiego.
Poezję swoją prezentował Krzysztof Zięcik należący do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.
Spotkanie to było związane z chęcią przybliżenia młodzieży twórczości zaproszonego gościa Ponadto uczniowie mieli możliwość porozmawiania o współczesnej poezji oraz prezentowanych utworach muzycznych i ich kompozytorach, Mogli zadawać pytania związane z tematyką prezentowanych utworów.

 

Spotkanie autorskie


Dnia 21 listopada gościliśmy w bibliotece pisarza Dominika Kielanowicza. W spotkaniu wzięli udział nasi uczniowie zainteresowani twórczością młodego twórcy. Spotkanie odbywało się w przemiłej, radosnej atmosferze. Ze strony uczniów z kolei padło wiele intrygujących pytań dotyczących pracy pisarza. Na koniec spotkania otrzymaliśmy opatrzoną dedykacją powieść fantasy "Śladami Barda", która ukazała się w maju bieżącego roku, pod patronatem wydawnictwa "Liberum verbum", i opowiada o wrażliwym trubadurze wyruszającym w niekończącą się podróż przez baśniowe światy Złamanych Krain. W tej ciężkiej tułaczce próbuje on sam sobie odpowiedzieć na pytanie kim tak naprawdę jest.

 

"Wieczór z poezją, malarstwem i muzyką"

Wieczór z poezją, malarstwem oraz muzykąw dniu 10 marca r. został zorganizowany przez bibliotekę II LO w związku z realizacją cyklu  spotkań z ciekawymi ludźmi kultury i sztuki regionu Zagłębia Dąbrowskiego.
Poezję swoją prezentował Krzysztof Zięcik należący do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.
Spotkanie to było związane z chęcią przybliżenia młodzieży twórczości zaproszonego gościa. Ponadto uczniowie mieli możliwość porozmawiania o współczesnej poezji oraz prezentowanych utworach muzycznych i ich kompozytorach, Mogli zadawać pytania związane z tematyką utworów prezentowanych podczas wieczoru.
Spotkanie to uświetniła  prezentacja multimedialna portretów kompozytorów autorstwa gościa oraz prezentacja   książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, która wzbudziła wśród uczestników żywe zainteresowanie. Wieczór ten przyczynił się także do zaprezentowania biblioteki jako miejsca spotkań i zachęcenia do jej częstych odwiedzin w ramach cyklicznych akcji.

"Spotkanie z poezją, malarstwem i muzyką"

"Spotkanie z poezją, malarstwem oraz muzyką” w dniu 3 listopada został zorganizowany przez bibliotekę II LO w w związku z realizacją cyklu  spotkań z ciekawymi ludźmi kultury i sztuki regionu Zagłębia Dąbrowskiego.
Poezję swoją prezentował Krzysztof Zięcik  należący do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.
Spotkanie to było związane z chęcią przybliżenia młodzieży twórczości zaproszonego gościa przy akompaniamencie Marka Brody na gitarze. Ponadto uczniowie mieli możliwość porozmawiania o współczesnej poezji oraz prezentowanych utworach muzycznych i ich kompozytorach, Mogli zadawać pytania związane z tematyką utworów prezentowanych podczas wieczoru.
Spotkanie to uświetniła  prezentacja multimedialna portretów kompozytorów autorstwa gościa. Wieczór ten przyczynił się także do zaprezentowania biblioteki jako miejsca spotkań i zachęcenia do jej częstych odwiedzin w ramach cyklicznych akcji.

"Wieczór z książką"

Wieczór z książkąw dniu 8 listopada 2016 r. został zorganizowany przez bibliotekę II LO w związku z realizacją cyklu  spotkań z ciekawymi ludźmi kultury i sztuki regionu Zagłębia Dąbrowskiego.
Poezję swoją prezentowała Zofia Cencek należąca do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz Piotr Radziwonowicz będący nauczycielem naszego liceum.

Czytaj więcej: Wieczór z książką

Spotkanie z poezją i malarstwem

Dnia 7 kwietnia w ramach Dni Otwartych, zarówno nasi uczniowie jak i odwiedzający nasze liceum gimnazjaliści, mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu z poezją i malarstwem Krzysztofa Zięcika - kierownika sekcji plastycznej Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Jego pasją twórczą jest malarstwo i poezja, którą próbował zaszczepić wśród młodych ludzi. Jego twórczość poetycka jest ciepła, liryczna , opowiada o teraźniejszości ludzi, z którymi żyje i których kocha.

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z twórczością Gościa i dokonać na żywo analizy interpretacyjnej przedstawionych utworów oraz interpretacji malarstwa.

Prezentowane przez Pana Krzysztofa Zięcika utwory poetyckie jak i malarstwo pobudziły uczniów do interpretacji i zastanowienia się nad formą współczesnej sztuki.

 

Spotkanie z poezją

Klasa humanistyczna - IIC w oryginalny sposób powitała tegoroczną wiosnę. Na lekcji języka polskiego, grupa rozszerzona gościła poetkę - Panią Zofię Cencek. Spotkanie przebiegało na trzech płaszczyznach. Po pierwsze zaproszony Gość odniósł się do specyfiki twórczości regionalnej, ponieważ pani Zofia Cencek jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, a od stycznia 2011 roku pełni funkcję kierownika sekcji literackiej.

Po drugie uczniowie mieli okazję zapoznać się z twórczością Gościa i dokonać na żywo analizy interpretacyjnej przedstawionych utworów. Prezentowane wiersze miały różnorodną tematykę: miłosną, egzystencjalną, religijną, filozoficzną i regionalną. Autorka utworów tak podsumowała swoją twórczość: „Potrzeba tworzenia jest owocem refleksji
o życiu, o jego radosnych i smutnych chwilach. Czasem ogrzewa serca, rozświetla poranek, rozbudza nadzieję, pobudza do refleksji. Bywa przesłaniem miłości do świata i ludzi…”

Trzecią część spotkania stanowiły warsztaty poetyckie, które umożliwiły uczniom klasy IIC sprawdzenie własnych umiejętności twórczych. To wielopłaszczyznowe spotkanie
z poezją dostarczyło wielu miłych wrażeń i okazało się dobrym ćwiczeniem interpretacyjnym dla młodych humanistów.