Czytelnictwo I semestr 2018/2019

Najwięcej książek wypożyczyła  klasa:

- 3c. – 213 woluminów

- 3e  - 170  woluminów

- 3b – 152 woluminy

Bibliotekę odwiedziło  378  czytelników

Na poziomie klas wypożyczono:

I sem. 2018/2019

Klasy I – 206 woluminów

Klasy II –599woluminy

Klasy III – 609 woluminów

Średnia wypożyczeń: w I sem. 2018/2019

Klasy I – 1,51 woluminów

Klasy II – 3,4  woluminów

Klasy III – 1,63 woluminów

Dla porównania średnia wypożyczeń: w I sem. 2017/2018

Klasy I – 0,4 woluminów

Klasy II – 0,84  woluminów

Klasy III – 0,03 woluminów

Ilość wypożyczeń w I semestrze 2018/2019 w porównaniu do tego samego okresu roku  2017/2018 wzrosła o 70 %

Najlepsi czytelnicy

Królikowska Paulina,  3B 13
Zyguła Karolina,  3C 12
Skrzyńska Magdalena,  3F 12

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa zrealizowany !

II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 15000 PLN na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”Priorytet 3.

W związku z realizacją programu zorganizowaliśmy następujące akcje :

• Wieczór z książką — 8 listopada
  • VII Zagłębiowski Konkurs Recytatorski „Motyw miasta w poezji i prozie”— 16 listopada
  • spotkanie rodziców z nauczycielem bibliotekarzem oraz pracownikami Biblioteki Pedagogicznej na temat Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży — 16 listopada
  • Wieczór z filmem, podczas którego prezentowana była adaptacja filmowa książki Umberto Eco Imię Róży— 22 listopada
  • Maraton „Czytamy Sienkiewicza”— 23 listopada

Wieczór z książką w dniu 8 listopada 2016 r. został zorganizowany przez bibliotekę II LO w związku z realizacją cyklu  spotkań z ciekawymi ludźmi kultury i sztuki regionu Zagłębia Dąbrowskiego.
Poezję swoją prezentowała Zofia Cencek należąca do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz Piotr Radziwonowicz nauczyciel naszego liceum.
Spotkanie to było związane z chęcią przybliżenia młodzieży twórczości zaproszonych gości. Ponadto uczniowie mieli możliwość porozmawiania o współczesnej poezji, zadawania pytań związanych z tematyką utworów prezentowanych podczas wieczoru.
Przygotowana była również wystawa książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, która wzbudziła wśród uczestników żywe zainteresowanie. Przychylna i życzliwa atmosfera wynikała nie tylko z przeżywania lektury wierszy, ale także z degustacją dobrych ciast przygotowanych w kawiarence. Wieczór ten przyczynił się także do zaprezentowania biblioteki jako miejsca spotkań i zachęcenia do jej częstych odwiedzin w ramach cyklicznych akcji.

W dniu 16 listopada 2016 r. odbył się VII Zagłębiowski Konkurs Recytatorski „Motyw miasta w poezji i prozie”, który został zorganizowany przez nasze liceum w związku z obchodami jubileuszowego roku nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej. Konkurs ma charakter cykliczny. Edycja tego roku jest kontynuacją obchodów 100 - lecia miasta zainicjowaną przez VI ZKR, który był poświęcony Dąbrowie Górniczej i Zagłębiu Dąbrowskiemu.

Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu, Patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej i Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Spotkania z poezją zorganizowane zostały także we współpracy z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Dnia 16 listopada podczas przed zebraniami z rodzicami odbyło się spotkanie z nauczycielem bibliotekarzem oraz pracownikami Biblioteki Pedagogicznej na temat Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Podczas tej prelekcji rodzice otrzymali broszurki oraz mogli zapoznać się z literaturą pedagogiczną.

Dnia 22 listopada o godzinie 17:00 uczniowie naszego liceum uczestniczyli w Wieczorze z filmem, podczas którego prezentowana była adaptacja filmowa książki Umberto Eco Imię Róży.

Dnia 23 listopada odbył się Maraton „Czytamy Sienkiewicza”. Nasi uczniowie oraz nauczyciele czytali wybrane przez siebie fragmenty dzieł  w miłej atmosferze i przy gorącej herbacie. Na początku zapoznali się z filmem  na temat twórczości i życia Henryka Sienkiewicza .

Podczas wszystkich tych imprez prezentowane były książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Mamy nadzieją , że biblioteka II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej stanie się miejscem łączącym pokolenia, poglądy, zainteresowania, których wspólnym mianownikiem będzie książka, książka tradycyjna z szeleszczącymi kartkami, audiobook lub zekranizowana.

Jakie książki do biblioteki

Od września 2016 roku rozpoczęto przeprowadzenie ankiet dla uczniów, rodziców i nauczycieli w sprawie wyboru tytułów książek do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Oprócz ankiet przeprowadzono również Ocenę książek. podczas której społeczność naszego liceum mogła wytypować książki wciągające, dobre, przeciętne lub słabe. Wyniki tej akcji zamieszczono na korkowej tablicy wiszącej na korytarzu obok biblioteki. Akcja ta zorganizowana została w celu zakupu książek, które chcą przeczytać uczniowie.

Zapraszamy

Nasze liceum otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 15000 PLN na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”Priorytet 3.

W związku z realizacją programu organizujemy akcje :

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych oraz społeczność naszego liceum do udziału w naszych spotkaniach.