Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/lo2dabrowa/domains/biblioteka.lo2.dabrowa.pl/public_html/templates/dd_realestate_78/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2022

Po pięciu latach ponownie złożony został wniosek na kolejna edycję projektu

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa zrealizowany !

II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 15000 PLN na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”Priorytet 3.

W związku z realizacją programu zorganizowaliśmy następujące akcje :

• Wieczór z książką — 8 listopada
  • VII Zagłębiowski Konkurs Recytatorski „Motyw miasta w poezji i prozie”— 16 listopada
  • spotkanie rodziców z nauczycielem bibliotekarzem oraz pracownikami Biblioteki Pedagogicznej na temat Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży — 16 listopada
  • Wieczór z filmem, podczas którego prezentowana była adaptacja filmowa książki Umberto Eco Imię Róży— 22 listopada
  • Maraton „Czytamy Sienkiewicza”— 23 listopada

Wieczór z książką w dniu 8 listopada 2016 r. został zorganizowany przez bibliotekę II LO w związku z realizacją cyklu  spotkań z ciekawymi ludźmi kultury i sztuki regionu Zagłębia Dąbrowskiego.
Poezję swoją prezentowała Zofia Cencek należąca do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego oraz Piotr Radziwonowicz nauczyciel naszego liceum.
Spotkanie to było związane z chęcią przybliżenia młodzieży twórczości zaproszonych gości. Ponadto uczniowie mieli możliwość porozmawiania o współczesnej poezji, zadawania pytań związanych z tematyką utworów prezentowanych podczas wieczoru.
Przygotowana była również wystawa książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, która wzbudziła wśród uczestników żywe zainteresowanie. Przychylna i życzliwa atmosfera wynikała nie tylko z przeżywania lektury wierszy, ale także z degustacją dobrych ciast przygotowanych w kawiarence. Wieczór ten przyczynił się także do zaprezentowania biblioteki jako miejsca spotkań i zachęcenia do jej częstych odwiedzin w ramach cyklicznych akcji.

W dniu 16 listopada 2016 r. odbył się VII Zagłębiowski Konkurs Recytatorski „Motyw miasta w poezji i prozie”, który został zorganizowany przez nasze liceum w związku z obchodami jubileuszowego roku nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej. Konkurs ma charakter cykliczny. Edycja tego roku jest kontynuacją obchodów 100 - lecia miasta zainicjowaną przez VI ZKR, który był poświęcony Dąbrowie Górniczej i Zagłębiu Dąbrowskiemu.

Konkurs objęty został Honorowym Patronatem Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu, Patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej i Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Spotkania z poezją zorganizowane zostały także we współpracy z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

Dnia 16 listopada podczas przed zebraniami z rodzicami odbyło się spotkanie z nauczycielem bibliotekarzem oraz pracownikami Biblioteki Pedagogicznej na temat Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Podczas tej prelekcji rodzice otrzymali broszurki oraz mogli zapoznać się z literaturą pedagogiczną.

Dnia 22 listopada o godzinie 17:00 uczniowie naszego liceum uczestniczyli w Wieczorze z filmem, podczas którego prezentowana była adaptacja filmowa książki Umberto Eco Imię Róży.

Dnia 23 listopada odbył się Maraton „Czytamy Sienkiewicza”. Nasi uczniowie oraz nauczyciele czytali wybrane przez siebie fragmenty dzieł  w miłej atmosferze i przy gorącej herbacie. Na początku zapoznali się z filmem  na temat twórczości i życia Henryka Sienkiewicza .

Podczas wszystkich tych imprez prezentowane były książki zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Mamy nadzieją , że biblioteka II LO im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej stanie się miejscem łączącym pokolenia, poglądy, zainteresowania, których wspólnym mianownikiem będzie książka, książka tradycyjna z szeleszczącymi kartkami, audiobook lub zekranizowana.